Nieuwe weg en veilige natuur: werkzaamheden aan de N374
- Klant
- Provincie Drenthe
- Periode
- september 2025 - oktober 2025In uitvoering
- Locatie
- Drenthe
- Diensten/Expertises
- Asfalttoepassingen
Groot onderhoud en aandacht voor natuur
Wie in september en oktober 2025 over de N374 wil rijden, moet even geduld hebben en omrijden. Van maandag 8 september tot en met vrijdag 31 oktober is de weg tussen Bruntinge en Hoogeveen afgesloten.
In deze zeven weken werken wij in opdracht van de Provincie Drenthe aan een groot project. Een project dat niet alleen goed is voor de verkeersveiligheid, maar ook voor de natuur in het Mantingerveld. Het doel: minder dierlijke verkeersslachtoffers en een veilige weg voor iedereen.
Waarom deze werkzaamheden nodig zijn
De N374 is een belangrijke weg in Drenthe. Elke dag maken veel automobilisten en fietsers er gebruik van. Maar de weg is toe aan vernieuwing.
Daarom doen we nu meerdere dingen tegelijk:
- De weg krijgt nieuw asfalt, zodat hij weer veilig en comfortabel is.
- Nieuwe bermverharding met grasbetontegels, die de weg veiliger maakt en de berm verstevigt.
- Acht faunatunnels en één waterduiker, zodat dieren veilig kunnen oversteken en water beter wordt afgevoerd uit het achterliggende gebied.
Midden in het Mantingerveld
De werkzaamheden vinden plaats in het Mantingerzand, onderdeel van het Natura 2000-gebied Mantingerveld. Dit is een bijzonder heidegebied met zandverstuivingen, vennen en jeneverbesstruwelen.
Hier leven dassen, reeën, amfibieën en reptielen zoals kikkers en slangen. Tot nu toe vormde de N374 een barrière. Dieren die naar de andere kant wilden, moesten de weg oversteken. Dat was gevaarlijk, voor mens én dier. Met de komst van de tunnels lossen we dat probleem op.
Grote en kleine tunnels van geopolymeer
In totaal bouwen we negen doorgangen:
- Vier grote tunnels voor dassen en reeën.
- Vier kleinere tunnels voor reptielen, amfibieën en andere kleine dieren.
- Eén waterduiker voor een betere doorstroming van water.
De tunnels zijn extra bijzonder, omdat ze gemaakt worden van geopolymeer. Dit materiaal lijkt op beton, maar is veel duurzamer.
- Het bestaat uit mineralen en reststoffen, zoals vliegas.
- Er is veel minder cement nodig, waardoor de CO₂-uitstoot lager is.
- Toch is het materiaal net zo sterk en betrouwbaar als gewoon beton.
Zo kiezen we voor een milieuvriendelijke oplossing, passend bij dit kwetsbare natuurgebied.
Duurzaam werken
We beperken de impact op het milieu zoveel mogelijk:
- Onze machines draaien op HVO100, een duurzame brandstof.
- De aanbesteding is mede gewonnen op basis van de laagste MKI-waarde (Milieu Kosten Indicator).
Dat betekent: zo min mogelijk milieubelasting, van materialen tot uitvoering.
Samen maken we morgen
Met dit project maken we de N374 veiliger voor weggebruikers én geven we de natuur in het Mantingerveld meer ruimte. Zo zorgen we samen voor een weg die klaar is voor de toekomst.
Gefreesd asfalt | 4.000 ton |
---|---|
Te vervangen graskeien | 11 km |
Te verwerken asfalt | 7.000 ton |
Totaal aan te brengen belijning | 22 km |
Te plaatsen wildrasters en schermen | 13,25 km |